Rubrika je určena především žákům těchto učňovských oborů: lesnictví, lesnické práce a zpracovatel dřeva.
Poučení zde mohou najít též žáci dalších oborů ze skupiny 41, např. lesní mechanizátor, případně i mechanizace zemědělství a lesního hospodářství, mechanizace a služby, opravář lesnických strojů nebo žáci oboru opravářské práce.
Kdo je kdo, a jak má přistupovat k BOZP a rizikům práce a pracovního prostředí
Kdo je zaměstnanec?
Zaměstnanec je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Podle zákoníku práce jsou základním pracovněprávním vztahem pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr. Pracovněprávní vztah uzavírají zaměstnanec a zaměstnavatel - viz Mladý podnikatel (zaměstnavatel). Více k trhu práce, hledání zaměstnání a vytvoření pracovněprávního vztahu a k povinnostem plynoucím z uzavření pracovní smlouvy.Co se od zaměstnance očekává z pohledu BOZP?
- Zaměstnanec má právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, na informace o rizicích jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením; informace musí být pro zaměstnance srozumitelné. Tyto informace mu poskytuje zaměstnavatel. Příklady rizik při práci v lese viz oddíl Pracovní rizika.
- Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
- Zaměstnanec má právo a povinnost podílet se na vytváření bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí, a to zejména uplatňováním stanovených a zaměstnavatelem přijatých opatření a svou účastí na řešení otázek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
- Každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci. Znalost základních povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů a požadavků zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů zaměstnance. V pracovním prostředí vč. zemědělského to znamená, že zaměstnanec je povinen:
- účastnit se školení zajišťovaných zaměstnavatelem zaměřených na bezpečnost a ochranu zdraví při práci včetně ověření svých znalostí,
- podrobit se pracovnělékařským prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy),
- dodržovat právní a ostatní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž byl řádně seznámen, a řídit se zásadami bezpečného chování na pracovišti a informacemi zaměstnavatele; co je úkolem zaměstnavatele s cílem zajištění BOZP zaměstnanců viz záložku Zaměstnavatel (podnikatel v lesnictví se zaměstnanci) v této části webu,
- dodržovat při práci stanovené pracovní postupy, používat stanovené pracovní prostředky, dopravní prostředky, osobní ochranné pracovní prostředky a ochranná zařízení a svévolně je neměnit a nevyřazovat z provozu,
- nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci. Zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na zaměstnance, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu, a na zaměstnance, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno,
- oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci nedostatky a závady na pracovišti, které ohrožují nebo by bezprostředně a závažným způsobem mohly ohrozit bezpečnost nebo zdraví zaměstnanců při práci, zejména hrozící vznik mimořádné události nebo nedostatky organizačních opatření, závady nebo poruchy technických zařízení a ochranných systémů určených k jejich zamezení,
- s ohledem na druh jím vykonávané práce se podle svých možností podílet na odstraňování nedostatků zjištěných při kontrolách orgánů, kterým přísluší výkon kontroly podle zvláštních právních předpisů,
- bezodkladně oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci svůj pracovní úraz, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí, a pracovní úraz jiného zaměstnance, popřípadě úraz jiné fyzické osoby, jehož byl svědkem, a spolupracovat při objasňování jeho příčin,
- podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.
Základní povinnosti zaměstnanců pracujících v lesnictví; Zásady bezpečné práce v lese (zejm. těžba dřeva, soustřeďování, manipulace, skladování a odvoz dříví, ošetřování stromů)
- Vykonávat činnosti odpovídající kvalifikačním předpokladům (pro práci s určitým zařízením musí být zaměstnanec odborně a zdravotně způsobilý; práce se řetězovou pilou, obsluhu mechanizačních prostředků a soustřeďování dříví traktorem, koňmi nebo lanovým zařízením, zpracování polomů a jednotlivých vývratů, polovývratů a zlomů mohou vykonávat pouze zaměstnanci, kteří byli k této činnosti vyškoleni a v ní zacvičeni).
- Pracovat pouze se zařízením, k jehož obsluze byli vyškoleni (pro práci s určitým zařízením musí být zaměstnanec odborně a zdravotně způsobilý, např. práce s lanovým zařízením, zdvihacím zařízením, práce prováděné s přenosnou řetězovou pilou nebo křovinořezem aj.)
- Při kácení stromů, zpracování polomů a při práci s řetězovou pilou nikdy nepracovat osamoceně.
- Dodržovat pracovní režim stanovený zaměstnavatelem.
- Používat při práci zaměstnavatelem přidělené jen plně funkční OOPP účinné proti riziku možného ohrožení zdraví.
- Dodržovat stanovené technologické postupy a v případě, kdy podmínky na pracovišti vyžadují odlišné řešení, postupovat v souladu se zásadami bezpečné práce nepoužívat zařízení se spalovacím motorem v uzavřených prostorách, kde není zajištěn dostatečný rozptyl spalin nebo jejich účinné odvětrávání.
- Dodržovat při práci zejména tyto zákazy:
- při těžbě dříví
- nepodřezávat stromy, na kterých zavěšený strom spočívá
- nekácet jiný strom přes strom zavěšený
- neopracovávat stromy ležící pod závěsem
- při soustřeďování dříví
- nepracovat se soustřeďovacím prostředkem za bouřky, silného větru a při poklesu viditelnosti pod dvojnásobnou délku kácených stromů
- nesoustřeďovat dříví, jsou-li v prostoru ohroženém lanem navijáku další osoby
- při odvozu dříví
- nepohybovat se po dobu manipulace s břemenem v dosahu zdvihacího zařízení a břemene
- nepoužívat zdvihací zařízení, je-li poškozené
- nepohybovat se po odjištění klanic mezi soupravou a skládkou, není-li náklad zajištěn
- při manipulaci s dřívím
- nevstupovat na hromadu dříví a při zkracování napružených kmenů vždy zaujmout polohu mimo směr pružení kmene
- nepřidržovat zkracovaný kmen rukou nebo nohou
- při práci s řetězovou pilou
- nepoužívat pilu s nefunkční brzdou řetězu, spojkou nebo zachycovačem přetrženého řetězu a s nadměrně opotřebeným řetězem
- nepracovat s pilou, jsou-li v ohroženém prostoru další osoby – dodržovat volný bezpečnostní prostor
- nepracovat s pilou výše než v úrovni ramen
- dodržovat stanovené bezpečnostní přestávky – během nich se nevystavovat hluku a vibracím.
- při těžbě dříví
Kdo je OSVČ?
OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná. Jde o fyzicky podnikající osobu, která ukončila povinnou školní docházku a dosáhla minimálně věku 15 let.
Podle českých zákonů je za OSVČ považován ten:
- kdo vykonává samostatnou výdělečnou činnost na základě oprávnění k výkonu takové činnosti (živnostenský list, licence, apod.) nebo
- spolupracuje při výkonu takové samostatné činnosti.
Často osobě samostatně výdělečně činné, která podniká samostatně, vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost, říkáme živnostník.
OSVČ/živnostníci bez zaměstnanců mají situaci z hlediska BOZP jednodušší. Za dodržování BOZP odpovídají pouze sami sobě, ale přesto nejsou zbaveny povinnosti dodržovat požadavky na BOZP podle příslušných právních předpisů, především zákoníku práce a zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. Níže uvedené informace jsou určeny výhradně OSVČ/živnostníkovi bez zaměstnanců.
Pokud OSVČ/živnostník bude zaměstnávat formou pracovněprávního vztahu další osoby, stává se zaměstnavatelem. Pro OSVČ se zaměstnanci tudíž platí v oblasti BOZP stejné povinnosti jako pro zaměstnavatele. OSVČ zaměstnávající zaměstnance je povinna plnit stejné požadavky vyplývající z platných právních předpisů, jako kterýkoliv jiný zaměstnavatel. Podmínky zajišťování BOZP pro ně vyplývají především ze zákoníku práce, ze zákona č. 309/2006 Sb. a z nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, ve znění pozdějších předpisů.
Pokud budete jako OSVČ někoho zaměstnávat v pracovněprávním vztahu, seznamte se s tím, co se od vás jako od zaměstnavatele očekává z pohledu BOZP v kategorii Zaměstnavatel (podnikatel v lesnictví se zaměstnanci).
Více k zahájení podnikání a vykonávání živnostenské/podnikatelské činnosti.
Co je typické pro práci OSVČ?
OSVČ vykonává práci na vlastní riziko a odpovědnost. Práci vykonává vlastními pracovními nástroji a za použití vlastních ochranných pracovních prostředků (OOPP). Sám si platí zdravotní a sociální pojištění. Nemá zákonnou povinnost sjednávat si úrazové pojištění, jeho sjednání je čistě na dobrovolné bázi (úrazové pojištění občana u jím zvoleného pojišťovacího subjektu). Postup v případě úrazu, který se stal OSVČ v souvislosti s prací, se pak řídí příslušnými smluvními podmínkami (pojistná smlouva).
Co se od OSVČ očekává z pohledu BOZP?
OSVČ jsou při výkonu práce na živnostenský list povinny dodržovat předpisy BOZP. Na OSVČ se z oblasti BOZP vztahuje § 12 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. To znamená z. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů - § 101 odst. 1, 2 a 5 (zajišťování BOZP), § 102 (povinnost vyhledávat a hodnotit rizika a vést o tom dokumentaci, první pomoc, přivolání zejména poskytovatele zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru a Policie ČR), § 104 (osobní ochranné pracovní prostředky) a § 105 (povinnosti při pracovních úrazech a nemocech z povolání) a zákon č. 309/2006 Sb. - § 2 až 11 (požadavky na výrobní a pracovní prostředky, na organizaci práce, pracoviště, značení atd.) s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu. Informace o BOZP osob samostatně výdělečně činných uvádí tento článek.
Text zákoníku práce v platném znění je dostupný na webu Zákony pro lidi.
Text zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (zákon č. 309/2006 Sb.) v platném znění je dostupný na webu Zákony pro lidi.
Významným předpisem z hlediska BOZP pro práci OSVČ v lesnictví je nařízení vlády č. 339/2017 Sb., o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru. Fyzickým osobám vykonávajícím jakékoliv činnosti v lese a na pracovištích obdobného charakteru se doporučuje seznámit se i s dalšími právními předpisy (viz Přehled důležitých právních předpisů k rizikům a BOZP v lesnictví níže).
Rizikové faktory při práci v lesnictví
Rizikové faktory při práci v lese - Pracovní rizika; příklady rizik při provádění prací v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz též část Pracovní rizika
BOZP OSVČ pracujících v odvětví lesnictví - zásady bezpečné práce
Zásady bezpečnosti práce v lesnictví
Základní požadavky a zásady k zajištění BOZP při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru
Pracovní postupy a zásady bezpečné práce při lesnických činnostech (pracovní pokyn s. p. Lesy ČR pro provádění prací v pěstební činnosti, v lesních školkách, v ochraně lesa a pracích obdobných s těmito činnostmi)
Bezpečnostní zásady při těžbě dřeva
Bezpečnostní zásady při práci ve výškách
Osobní ochranné pracovní prostředky pro práci v lese; Příklady ochrany pracovníků pracujících v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz též část Ochrana před riziky
Přehled důležitých právních předpisů k rizikům a BOZP v lesnictví:
- zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 309/2006 Sb., další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
-
zákon č. 289/1995 Sb., o lese a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 339/2017 Sb. o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru,
-
nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí,
-
nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů,
-
nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky,
-
nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky,
-
nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí,
-
vyhláška č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků,
- další právní předpisy k BOZP viz např. učební materiál Právní předpisy BOZP.
Doporučené publikace na téma BOZP, vč. BOZP v lesnictví:
- Dřevorubec – živnost volná, nebo vázaná?
- Pracovní postupy a zásady bezpečné práce při lesnických činnostech u podniku Lesy České republiky, s. p.
- Bezpečnost práce v lesnictví. Správná praxe pro malé a střední podniky
- Osobní ochranné pracovní prostředky při použití přípravků na ochranu rostlin: lesnictví
- Opatření k zajištění bezpečnosti práce v ochranných pásmech elektrických zařízení
- Bezpečnost práce (informační materiály)
- Plnotextové publikace související s tématikou BOZP
- Elektronické publikace z oblasti BOZP
- Bezpečnost práce (otázky a odpovědi)
- Zásady bezpečnosti práce, zásady a desatera bezpečné práce
Další publikace a zdroje na téma BOZP:
Další publikace a zdroje na téma BOZP jsou dostupné z úvodní stránky tohoto webu.
Kdo je zaměstnavatel?
Zaměstnavatelem je tedy fyzická nebo právnická osoba, pro kterou se jiná fyzická osoba zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.
Legální je uzavřít se zájemci o práci pracovněprávní vztah (pracovní smlouva, dohoda o provedení práce), jinak se dostanete do konfliktu se zákonem. Výjimku mohou mít za přesně daných podmínek rodinní příslušníci. Pracovněprávní vztah ale nikdy nevzniká mezi manžely a registrovanými partnery (viz § 318 zákoníku práce a § 700 a následující občanského zákoníku - stručná informace k práci rodinných příslušníků a dalšími rodinnými příslušníky viz Legální a nelegální formy výkonu práce členy rodiny).
Pro zaměstnavatele, kterým je OSVČ/živnostník, používáme v ČR také označení podnikatel.
Jak začít podnikat? Podívejte se na přehled potřebných kroků. Více k zahájení podnikání a vykonávání živnostenské/podnikatelské činnosti (obecné informace).
V ČR lesy sice patří téměř ze 60 % státu a spravují je Lesy České republiky, s. p., druhou největší skupinou (19%) jsou podílem drobní vlastníci/soukromí vlastníci, na třetí místo se řadí se 17 % města a obce. Pokud se soukromý vlastník lesa rozhodne podnikat, má možnost činit tak v rámci volné živnosti Činnost odborného lesního hospodáře a vyhotovování lesních hospodářských plánů a osnov (Jak založit firmu pro činnosti odborného lesního hospodáře). Otázku provozování lesního hospodářství podnikatelským způsobem rozkrývají dále např. tyto dokumenty: Podnikání v lesnictví a zákon č. 289/1995 Sb., o lese a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů, kde lze m. j. nalézt povinnosti lesního hospodáře, povinnosti vlastníka lesa, pokyny k zajištění bezpečnosti osob v lese a další užitečné informace.
Požadavky na bezpečnost a ochrany zdraví při práci (BOZP) v pracovněprávních vztazích nalezne zaměstnavatel v zákoníku práce a v nařízení vlády č. 339/2017 Sb., o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, a v některých dalších předpisech (viz Přehled důležitých právních předpisů k rizikům a BOZP v lesnictví na konci této stránky).
Strukturované povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnancům z hlediska BOZP nabízí text dále.
POŽADAVKY NA ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI V PRACOVNĚPRÁVNÍCH VZTAZÍCH
Základní povinnosti zaměstnavatele upravuje zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů) k jejich eliminaci a zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (zákon č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Text zákoníku práce v platném znění je dostupný na webu Zákony pro lidi.
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce (technických, organizačních, výchovných a dalších) s cílem předcházet vzniku pracovních úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození zdraví z práce nebo je snižovat na minimum. Bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců zajišťuje za pomoci technických, organizačních, výchovných a dalších opatření (mj. školení BOZP, pracovnělékařské prohlídky, bezpečnostní značení, prostředky kolektivní ochrany zaměstnanců, osobní ochranné pracovní prostředky aj.).
Zaměstnavatel je také povinen kontrolovat dodržování zásad bezpečnosti práce. Zaměstnavatel také zajišťuje seznámení OSVČ, zaměstnanců jiných/cizích zaměstnavatelů-právnických osob (zhotovitelů, dodavatelů, subdodavatelů, inspektorů práce a dalších osob, které se s jeho vědomím budou zdržovat na jeho pracovišti/pracovištích) s pracovištěm, pracovním prostředím a podmínkami, a dále s možnými pracovními riziky a rizikovými faktory, které zaměstnance ohrožují. Seznámení provádí v případě, že se zaměstnanci jiných zaměstnavatelů budou vyskytovat na jejich pracovišti nebo s nimi budou plnit společně pracovní úkoly na jiných pracovištích. Seznámení návštěv provádí pouze v nezbytně nutném jednoduchém všeobecném rozsahu.
Další požadavky na bezpečnost a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích vyplývají pro zaměstnavatele ze zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a z nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích. Texty obou předpisů jsou dostupné na webu Zákony pro lidi.
Nevyhovující pracovní podmínky a nedodržení zásad bezpečné práce jsou častými příčinami vzniku pracovního úrazu. Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby
... obecně:
- prostory určené pro práci, chodby, schodiště a jiné komunikace měly stanovené rozměry a povrch a byly vybaveny pro činnosti zde vykonávané,
- pracoviště byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou,
- prostory pro osobní hygienu, převlékání, odkládání osobních věcí, odpočinek a stravování zaměstnanců měly stanovené rozměry, provedení a vybavení,
- únikové cesty, východy a dopravní komunikace k nim včetně přístupových cest byly stále volné,
- v prostorách uvedených v bodech výše byla zajištěna pravidelná údržba, úklid a čištění,
- pracoviště byla vybavena v rozsahu dohodnutém s příslušným poskytovatelem pracovnělékařských služeb prostředky pro poskytnutí první pomoci a vybavena prostředky pro přivolání poskytovatele zdravotnické záchranné služby.
... v odvětví lesnictví:
- byly dodržovány požadavky na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru s ohledem na vykonávanou činnost, technologické postupy, pracovní podmínky, zvláštnosti pracoviště a možnost ohrožení nepříznivými povětrnostními podmínkami, zvířaty nebo hmyzem podle nařízení vlády č. 339/2017 Sb., o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, a podle dalších právních předpisů (viz Přehled důležitých právních předpisů k rizikům a BOZP v lesnictví níže).
Zaměstnavatel je povinen vytvářet zaměstnancům podmínky pro bezpečnou a zdravotně nezávadnou práci.
- vyhledávat, posuzovat a hodnotit rizika možného ohrožení a přijímat opatření k jejich eliminaci
- seznamovat zaměstnance s opatřeními proti rizikům
- při provozu strojů a zařízení dodržovat požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP)
- nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost neodpovídá jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti
- seznámit zaměstnance s právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP, ověřovat jejich znalost a kontrolovat dodržování
- bezodkladně zjišťovat a odstraňovat příčiny pracovních úrazů a nemocí z povolání, vést jejich evidenci a oznamovat je příslušným orgánům
- provádět pravidelné kontroly a revize stavu technických zařízení
- zajišťovat, aby interní dokumentace obsahovala požadavky BOZP
- neposuzovat jako nesplnění povinností, jestliže zaměstnanec nevykonal práci ohrožující život nebo zdraví
- poskytovat bezplatně zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) a kontrolovat jejich používání
- zajistit koordinovaný postup pro zabezpečení BOZP v případě, že na jednom pracovišti plní úkoly zaměstnanci více zaměstnavatelů.
Poznámka 1:
Povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví, vč. bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se dále vztahuje na další osoby, které v lese pracují, spolupracují nebo vypomáhají (vč. manželů, registrovaných partnerů a rodinných příslušníků, kteří nemohou se zaměstnavatelem vstoupit do pracovněprávního vztahu) a na další osoby, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují v místech, kde se pracuje (zaměstnanci lesní správy, pracovníci orgánů ochrany přírody a krajiny, inspektoři práce, revizní a servisní technici lanových zařízení, pracovníci subdodavatele, např. řidiči, aj.). Také tyto osoby seznamuje zaměstnavatel s nebezpečími a riziky daného prostředí a pravidly jejich bezpečného pohybu v místě práce (vč. tzv. ohroženého prostoru) a/nebo v jeho blízkosti, např. formou seznámení s místním provozním bezpečnostním předpisem nebo bezpečnostními pokyny, a vybavuje je prostředky osobní ochrany (OOPP; s výjimkou OSVČ, které vykonávají práci za použití vlastních ochranných pracovních prostředků).
Poznámka 2:
Do lesa vstupuje též veřejnost (návštěvníci lesa), vůči níž je třeba řešit otázku osobní bezpečnosti. Veřejnost má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, je přitom podle lesního zákona povinna přizpůsobit své jednání a chování zvýšenému nebezpečí, které je se vstupem do lesa spojeno, a dbát své osobní bezpečnosti. Je rovněž povinna dbát opatření o trvalém nebo dočasném omezení nebo vyloučení vstupu do lesa [porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví, oplocená místa nebo další místa označená zákazem vstupu - návštěvníkům je podle zákona o lesích (zákon . 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů) zakázáno vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu, současně jsou návštěvníci povinni dbát dalších nezbytných opatření ze strany orgánů státní správy nebo vlastníka či nájemce lesa k odvrácení hrozícího nebezpečí v zájmu zdraví nebo bezpečnosti fyzických osob v lese]. V místě probíhající těžby dřeva, manipulace nebo dopravy dříví a v jejich blízkém okolí slouží k zábraně vstupu návštěvníků prostředky kolektivní ochrany [(značky anebo další pomůcky pro vyznačení zákazu vstupu (bezpečnostní pásky viz též dále) nebo jiné značky zákazu nebo výstrahy před riziky střetu osob s překážkami a jiným hrozícím nebezpečím)], které instaluje pro vyznačení zákazu vstupu organizátor těžby (zaměstnavatel).
POŽADAVKY NA ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI V ODVÉTVÍ LESNICTVÍ
Co se od zaměstnavatele očekává z pohledu BOZP s přihlédnutím k odvětví lesnictví? Jak má podle právních předpisů přistupovat k BOZP a k rizikům práce a pracovního prostředí?
Bezpečnost práce v lesnictví (povinnosti zaměstnavatele)
Směrnice k pracovním postupům a zásadám bezpečné práce při lesnických činnostech (vydala Česká lesnická akademie Trutnov, 2019)
Rizikové faktory při práci v lesnictví
Rizikové faktory při práci v lese - Pracovní rizika; příklady rizik při provádění prací v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz též část Pracovní rizika
Požadavky na pracoviště a pracovní prostředí
Zásady bezpečnosti práce v lesnictví
Základní požadavky a zásady k zajištění BOZP při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru
Pracovní postupy a zásady bezpečné práce při lesnických činnostech (pracovní pokyn s. p. Lesy ČR pro provádění prací v pěstební činnosti, v lesních školkách, v ochraně lesa a pracích obdobných s těmito činnostmi)
Bezpečnostní zásady při těžbě dřeva
Bezpečnostní zásady při práci ve výškách
Osobní ochranné pracovní prostředky pro práci v lese; příklady ochrany pracovníků pracujících v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz též část Ochrana před riziky
PŘEDCHÁZENÍ OHROŽENÍ ZDRAVÍ A ŽIVOTA ZAMĚSTNANCŮ
(opatření k předcházení vzniku pracovních úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození zdraví z práce nebo jejich snížení na minimum)
Prevence rizik
Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečí, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a hodnotit rizika.
Prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik. Může se jednat o organizační, technická a jiná opatření na ochranu zaměstnanců. K těmto opatřením patří především tzv. kolektivní ochrana (viz dále) a další organizační, technická a jiná opatření k prevenci rizik (školení BOZP, režim práce a odpočinku, bezpečnostní značení, revize vyhrazených technických a jiných zařízení, údržba strojů a nástrojů, přidělování OOPP, ...).
Zajišťování úkolů v prevenci rizik se odvíjí od počtu zaměstnanců:
- do 25 zaměstnanců je může zajišťovat sám zaměstnavatel, má-li k tomu patřičné znalosti,
- 26 - 500 zaměstnanců zajišťuje úkoly v prevenci rizik sám zaměstnavatel (když je k tomu odborně způsobilý), nebo s pomocí dvou nebo více odborně způsobilých osob (mohou to být zaměstnanci nebo externisté, vždy však držitelé osvědčení o vykonání zkoušky z odborné způsobilosti v prevenci rizik),
- nad 500 zaměstnanců zajišťuje zaměstnavatel úkoly v prevenci rizik vždy za pomoci jedné nebo více odborně způsobilých osob (mohou to být zaměstnanci nebo externisté, vždy však držitelé osvědčení o vykonání zkoušky z odborné způsobilosti v prevenci rizik).
Přehled obvyklých rizik při provádění prací v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz část Pracovní rizika.
Školení BOZP
Zaměstnavatelé jsou povinni zajistit všem zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP a další informace a pokyny k BOZP. V pracovněprávních vztazích se pro ně vžilo označení školení BOZP. Není přitom určující, kolik zaměstnavatel zaměstnává zaměstnanců, protože tato povinnost se vztahuje na každého zaměstnavatele. i když by měl pouze jednoho zaměstnance.
Odpovídající informace a pokyny o BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit i pro dočasně přidělené zaměstnance agenturami práce a pro osoby, které budou na jeho pracovišti dočasně pracovat (subdodavatelské práce, provádění služeb, apod.).
Školení a informování zaměstnanců o BOZP se provádí v návaznosti na rizika a opatření vyplývající z charakteru pracovišť, z používaných zařízení a činností vykonávaných zaměstnanci. Způsob a formu školení BOZP vždy určuje zaměstnavatel. Společně s relevancí obsahu školení a jeho dostatečnosti je zásadní jeho průkaznost.
Školení a informování zaměstnance o BOZP se provádí:
- při nástupu do práce (vstupní školení),
- pravidelně (perioda pro opakování školení o BOZP není právními předpisy stanovena, v praxi je doporučováno školení o BOZP opakovat cca 1krát za 2 roky),
- průběžně při změnách pracovních podmínek (pracovní zařazení, druh práce, nové technologie apod.),
- mimořádně - po mimořádných událostech – haváriích, závažných pracovních úrazech, zásadní změně legislativy nebo při významných organizačních, technických nebo technologických změnách,
- pro vybrané pracovní činnosti a pro obsluhu zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života a zdraví (provádění školení a jeho periodicitu stanovují příslušné právní předpisy nebo je školení doporučeno v zájmu ochrany bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců) - např. školení obsluh řetězových, motorových pil, školení obsluh křovinořezů, školení zaměstnanců pro práci ve výškách, školení řidičů apod.
Kategorizace prací
V souladu s příslušnými právními předpisy provádí zaměstnavatel kategorizaci prací. Zaměstnance zařazuje do čtyř kategorií podle rizikovosti práce, kterou mají vykonávat, a podle míry výskytu faktorů, které mohou ovlivnit jejich zdraví. Povinnost kategorizace prací je dána § 37, ze zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů (vč. vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů, kterými jsou vyhl. č. 107/2013 Sb., vyhl. č. 181/2015 Sb. a vyhl. č. 240/2015 Sb.). Bližší návod jak přistoupit ke kategorizaci prací a jak ji provádět poskytuje toto sdělení.
Zdravotní způsobilost zaměstnanců
Zaměstnavatel smí zaměstnat jen zdravotně způsobilého zaměstnance. Podle § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je zaměstnavateli uložena povinnost nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti. Za tím účelem jej v zákonem stanovených intervalech a v souladu s dalšími požadavky práva (zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů - hlava čtvrtá, díl druhý) vysílá na pracovnělékařské prohlídky:
- vstupní prohlídku,
- periodickou prohlídku,
- mimořádnou prohlídku,
- výstupní prohlídku,
- následnou prohlídku.
Poznámka:
Pro provádění pracovnělékařských prohlídek je závazná vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče). Vstupní lékařské prohlídky jsou po novelizaci jmenované vyhlášky (vyhláškou č. 452/2022 Sb.) nadále povinné pro všechny zaměstnance, bez ohledu na zařazení do kategorií - kategorizace prací viz odstavec výše. Provádění a termíny periodických zdravotních prohlídek (periodicita je dána podle kategorie práce, do které byl zaměstnanec zaměstnavatelem zařazen, aby bylo zajištěno, že vykonává práci, ke které je stále zdravotně způsobilý).
S účinností od 1. 1. 2023 zrušila vyhláška č. 452/2022 Sb. provádění povinných periodických pracovnělékařských prohlídek v 1. a 2. kategorii práce. Vzhledem k rozporu tohoto ustanovení se zákoníkem práce doporučují odborníci řídit se při provádění periodických prohlídek zaměstnanců původními pravidly, které lépe souzní s povinností zaměstnavatele chránit zdraví zaměstnance.
Bezpečnostní značky, značení a signály
Na pracovištích, na kterých jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví, je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a značení a zavést signály, které poskytují informace nebo instrukce týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a seznámit s nimi zaměstnance. Bezpečnostní značky, značení a signály mohou být zejména obrazové, zvukové nebo světelné. Vzhled, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů stanoví příslušný právní předpis (nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů).
V prostředí lesa, který je veřejným prostorem - zákon o lese, není možné využívat běžné bezpečnostní značení (svislé pevné nebo mobilní značky), k zábraně vstupu obecně, zábraně vstupu do ohroženého prostoru pracoviště osobám, které zde nepracují/ohraničení rizikového/nebezpečného prostoru (riziko střetu osob s překážkami nebo riziko pádu osob a předmětů nebo jiné hrozící nebezpečí) se používají zejm. bezpečnostní pásky se střídavými červenými a bílými pruhy stejné velikosti v úhlu 45 stupňů a/nebo střídavými žlutými a černými pruhy stejné velikosti v úhlu 45 stupňů. Nezbytné je dále zavedení zvukových a/nebo světelných signálů k dorozumívání mezi osobami pracujícími v lese nebo pohybujícími se v blízkosti místa práce.
Prostředky kolektivní ochrany zaměstnanců
Kolektivní ochranou se rozumí prostředky, zejména technického, technologického nebo organizačního charakteru, zajišťující bezpečné pracovní podmínky více zaměstnancům společně. Při přijímání a provádění technických, organizačních a jiných opatření k prevenci rizik podle zákoníku práce je musí zaměstnavatel přednostně uplatňovat prostředky kolektivní ochrany před riziky oproti prostředkům osobní ochrany. Kolektivní ochrana poskytuje účinnější ochranu než ochrana osobní, chrání všechny pracovníky a umožňuje jim bezpečnou práci a bezpečnější pohyb v místě práce.
Příklady prostředků kolektivní ochrany (s přihlédnutím k práci v lese): značky/pásky označující riziko střetu osob s překážkami nebo riziko pádu osob a předmětů a zákaz vstupu, zábrany proti vstupu nepracujících nebo nepovolaných osob (ohrazení, oplocení, zapáskování apod.), zábrany nebo jiná ochranná zařízení proti riziku kontaktu nebo zachycení zaměstnance pohybujícími se těžebními mechanizmy, technickými zařízeními a vozidly k soustřeďování a odvozu dříví, záchytné sítě nebo jiné ochranné prostředky k zábraně pádu pracovníka z výšky a do volné hloubky. Zvláštní pozornost musí zaměstnavatel věnovat osamoceně nebo samostatně pracujícím zaměstnancům. V odvětví lesnictví, resp. při těžbě dřeva, nesmí zaměstnanci osamoceně pracovat na odlehlých pracovištích, na kterých není zajištěn dohled, při kácení stromů nebo polomů, při práci s motorovou pilou nebo při práci ve výškách na stojících stromech (více k tomuto specifiku viz nařízení vlády č. 339/2017 Sb. o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru). Více k ochraně zaměstnanců před riziky při provádění prací v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz část Ochrana před riziky.
Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) a další prostředky ochrany zaměstnanců
Pokud není možné rizika na pracovišti odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Sezónní zaměstnanec nebo jakýkoliv jiný brigádník je také zaměstnanec a i jemu náleží OOPP podle rizik, jež mu při práci mohou hrozit. OOPP je zaměstnavatel povinen přidělit též pro něj pracujícím rodinným příslušníkům.
OOPP jsou prostředky, jejichž používáním se zaměstnanci chrání před riziky, která by jim mohla ohrozit jejich život, bezpečnost nebo zdraví při práci (hluk, prach, chemické látky, ...).
Zaměstnancům lze poskytovat jen ty OOPP, jež jsou schváleny a vedeny jako ochranné prostředky (pouze výrobky označené značkou shody „CE“). Poskytování OOPP proto souvisí s úkolem vyhledávat a hodnotit rizika na pracovišti - viz též část Pracovní rizika. Více k ochraně zaměstnanců před riziky při provádění prací v lese a na pracovištích obdobného charakteru viz část Ochrana před riziky. OOPP nesmí bránit zaměstnanci ve výkonu práce, nesmí ohrožovat jejich zdraví. Zaměstnavatel je povinen udržovat osobní ochranné pracovní prostředky v použivatelném stavu a kontrolovat jejich používání. U speciálních OOPP zajišťuje zaměstnavatel předepsané prohlídky a funkční zkoušky dle zvláštních předpisů (např. u ochranných prostředků k prevenci proti pádu z výšky nebo do volené hloubky).
Příklady prostředků osobní ochrany (s přihlédnutím k práci v lesnictví): samostatná ochranná přilba nebo lépe ochranná přilba integrující též ochranu obličeje, očí a sluchu, příp. i ochranu dýchadel; samostatné prostředky na ochranu dýchacích orgánů (filtry, masky, polomasky), ; ochranná obuv (zejm. protiprořezová obuv); ochranné brýle; ochranný štít; ochranné rukavice (u osob pracujících s přenosnými řetězovými motorovými pilami antivibrační rukavice); zátkové nebo mušlové chrániče sluchu; prostředky k prevenci pádů (úplná výstroj k prevenci pádů včetně veškerých nezbytných doplňků, brzdné zařízení pohlcující kinetickou energii; prostředky pro polohování těla - pracovní polohovací pás); bederní pásy - protektory; ochranný oděv/oblek; reflexní vesta.
Za podmínek stanovených provádějícím předpisem k zákoníku práce poskytuje zaměstnavatel zaměstnancům také ochranné nápoje. Zaměstnanci, který přichází do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, poskytne zaměstnavatel podle druhu látky mycí a čisticí prostředky, případně regenerační krémy a masti.
Ochranu zaměstnance před riziky představují také bezpečnostní přestávky při zátěži teplem a bezpečnostní přestávky při zátěži chladem.
Přehled důležitých právních předpisů k rizikům a BOZP v lesnictví:
- zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 309/2006 Sb., další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
-
zákon č. 289/1995 Sb., o lese a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 339/2017 Sb. o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru,
-
nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí,
-
nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů,
-
nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky,
-
nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky,
-
nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí,
-
vyhláška č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, ve znění pozdějších předpisů,
-
nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků,
- další právní předpisy k BOZP viz např. učební materiál Právní předpisy BOZP.
Doporučené publikace a články na téma BOZP, vč. BOZP v lesnictví:
- Bezpečnost práce v lesnictví. Správná praxe pro malé a střední podniky
- Pracovní postupy a zásady bezpečné práce při lesnických činnostech u podniku Lesy České republiky, s. p.
- Plakáty pro zaměstnavatele ke správnému přidělování OOPP
- Osobní ochranné pracovní prostředky při použití přípravků na ochranu rostlin: lesnictví
- Opatření zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti práce v ochranných pásmech elektrických zařízení
- Bezpečnost práce (informační materiály)
- Plnotextové publikace související s tématikou BOZP
- Elektronické publikace z oblasti BOZP
- Bezpečnost práce (Otázky a odpovědi)
- Zásady bezpečnosti práce, zásady a desatera bezpečné práce
Další publikace a zdroje na téma BOZP:
Další publikace a zdroje na téma BOZP jsou dostupné z úvodní stránky tohoto webu.