Zkratka BOZP se v pracovním životě používá pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je soubor preventivních opatření (technických, organizačních, výchovných a dalších) s cílem předcházet vzniku pracovních úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození zdraví z práce nebo je snižovat na minimum. Ke jmenovaným opatřením mj. patří: provádění školení BOZP, zajišťování pracovnělékařských prohlídek, bezpečnostní značení, zajišťování kolektivní ochrany zaměstnanců, přidělování osobních ochranných pracovních prostředků v návaznosti na hodnocení rizik práce a pracovního prostředí aj.
Povinností ZAMĚSTNAVATELE v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Povinností zaměstnavatele je zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví spojená s výkonem práce. BOZP zajišťuje zaměstnavatel podle zákoníku práce (zejm. paragrafy 101, 102, 103, 104, 105, 107 a 108). Povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje především na zaměstnance (osoby, které jsou s daným zaměstnavatelem v pracovněprávním vztahu). Požadavek na zajištění BOZP ze strany zaměstnavatele se dále vztahuje na osoby, které danému zaměstnavateli poskytují služby mimo pracovněprávní vztahy (fyzické podnikající osoby - OSVČ aneb živnostníci pracující bez zaměstnanců), a na všechny další fyzické osoby, které na základě smlouvy pracují na jeho pracovištích nebo se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích, např. zaměstnanci jiných/cizích zaměstnavatelů (zhotovitelů, dodavatelů, subdodavatelů), členové rodiny, kteří se podílejí na provozu rodinného závodu, na správě lesa nebo zde jen vypomáhají a nejsou se zaměstnavatelem v pracovněprávním vztahu.
Více k přístupu zaměstnavatele k BOZP v kapitole Kdo je kdo, a jak má přistupovat k BOZP a rizikům práce a pracovního prostředí.
Povinnosti ZAMĚSTNANCE ohledně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Zaměstnanec má podle zákoníku práce (§ 106) právo a povinnost podílet se na vytváření bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí (více viz Práva a povinnosti zaměstnanců a další praktické rady v jiné části tohoto webu).
Každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci.
Více k přístupu zaměstnance k BOZP v kapitole Kdo je kdo, a jak má přistupovat k BOZP a rizikům práce a pracovního prostředí.
DALŠÍ FYZICKÉ OSOBY a BOZP
Zaměstnanci jiných (cizích) zaměstnavatelů (zhotovitelů, dodavatelů, subdodavatelů) a OSVČ podstupují u zaměstnavatele, na jehož pracovišti/pracovištích budou pracovat nebo plnit společně pracovní úkoly, seznámení s pracovištěm, pracovním prostředím a pracovními podmínkami, a dále s možnými pracovními riziky a rizikovými faktory, které zaměstnance ohrožují. Pro OSVČ/živnostníky bez zaměstnanců a pro členy rodiny, kteří se podílejí na hospodaření v lese a na péči o les a jeho obnovu, dále platí, že jsou povinny dodržovat požadavky na BOZP podle příslušných právních předpisů, především podle podle zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, vč. relevantních předpisů uvedených v § 23 tohoto zákona, a současně podle vybraných paragrafů zákoníku práce (§ 101 odst. 1, 2 a 5, §§ 102, 104 a 105 a §§ 2 až 11 s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu). O přístupu OSVČ k BOZP se můžete dozvědět v kapitole Kdo je kdo, a jak má přistupovat k BOZP a rizikům práce a pracovního prostředí. Více k otázce návštěv a dodavatelů jiné firmy na pracovišti zaměstnavatele.
Bezpečnost NÁVŠTÉVNÍKŮ LESA
Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí. Při vstupu do lesa je každý povinen přizpůsobit své jednání stavu přírodního prostředí v lese a zvýšenému nebezpečí, které je se vstupem do lesa spojeno, a dbát své osobní bezpečnosti nebo bezpečnosti osob svěřených. Přitom je návštěvníkům podle zákona o lesích (zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů) zakázáno vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu (dočasné omezení nebo vyloučení vstupu do lesa). Současně jsou návštěvníci povinni dbát dalších nezbytných opatření ze strany orgánů státní správy nebo vlastníka či nájemce lesa k odvrácení hrozícího nebezpečí v zájmu zdraví nebo bezpečnosti fyzických osob v lese.
Více o BOZP, jak ji zajistit a jak se aktivně podílet na jejím zajištění viz také úvodní stránku tohoto webu.